تاثیر پنجره دوجداره UPVC در ذخیره انرژی ساختمان

‌‌تاثیر پنجره های دوجداره در ذخیره انرژی در ساختمان ها

پلی وینیل کلرید یا همان یو وی سی، یک نوع پلاستیک بسیار قوی و مقاومی می باشند. پنجره های ساخته شده از UPVC به شکل چند لایه یا دو جداره طراحی شده و در بیشتر کشورها با توجه به استانداردهای صنعتی جایگاه بالایی برای خود به دست آورده اند.
پنجره های دو جداره به صورت بسیار کارآمدی فضای داخل اتاق ها را عایق کرده و از اتلاف بیهوده انرژی تا حد امکان جلوگیری می کند به این صورت که در فصل تابستان از بالا رفتن دمای محیط درون منزل جلوگیری و در فصل زمستان از خارج شدن گرما جلوگیری می نماید.

این مسئله تا حد زیادی به خاطر برخورداری از لایه ای از هوا بین دو صفحه شیشه ای است که در عملکرد ساخت پنجره های دو جداره و چند لایه بوجود می آید. قسمت دیگری از خاصیت عایق بودن پنجره های UPVC ، به خاطر استفادهه از پلاستیک در قاب این پنجره ها است و از جایی که مواد پلاستیکی رسانای خوبی نیستند، می شود مانع انتقال گرما از فضای گرم به فضای سرد را تا حد بسیار پایینی کم می کند. از این رو موجب کم شدن مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های مربوط به آن و همینطور کم شدن مصرف سوخت های فسیلی می گردد.

زمانی که اختلاف دمای محیط خارج و داخل خانه بیشتر شود، پنجره ها و درب هایی که به خوبی عایق نیستند، می توانند موجب بالا رفتن هزینه ها و بالا رفتن قبض های مربوط به مصرف انرژی شوند. ولی درب و پنجره هایی که از جهت جلوگیری از هدر رفتن انرژی بهینه باشند، آسایش و راحتی خانه شما را در طی سال تامین می نمایند و به این ترتیب از بابت میزان انرژی مصرفی برای گرمایش و سرمایش منزل در طول روزهای و روزهای خیلی گرم خاطر شما را آسوده می کنند. در ادامه با نکاتی که گفته می شود مقدار مصرف انرژی را برای خانه های خودتان بهینه نگه دارید.

خانه های خودتان را از نظر مصرف انرژی متحول کنید

با یک بررسی کوتاه و مختصر یا برآورد مقدار هدر رفتن انرژی از طرف پنجره ها و درب های ساختمان می توانید راه های موجود برای کم کردن مصرف انرژی را در خانه هایتان پیدا کنید مقدار مصرف انرژی به طور تقریبی 23 درصد از انرژی ساختمان از راه پنجره ها اتلاف می شود. مهندسان این زمینه می توانند مقدار مصرف انرژی را در خانه شما آنالیز نمایند و این مقدار را بعد از نصب و استفاده از پنجره ها و درب های UPVC و انواع پنجره هایی که مصرف انرژی را بهتر می کنند مقایسه کنند.

salco.ir – تاثیر پنجره دو جداره در ذخیره انرژی ساختمان (1)

مراحل کنترل ذخیره انرژی در منزل

 

 •  از ورودی ها شروع کنید

  • در ساختمان ها درب ورودی نقش بسیار بالایی را در مقایسه با المان های ورودی و خروجی انرژی در خانه شما بعهده دارد. در صورتی که درب ساختمان به درستی بسته نشود یا به صورت کارآمدی عایق نشده باشد، باید بهای این نقص را با پرداخت قبض های پر هزینه انرژی پرداخت کنید. درب ساختمان را برای پیدا کردن درزها و شکاف هایی که عامل خارج شدن انرژی از ساختمان می باشند، بررسی کنید. در صورتی که امکان تعمیر و بازسازی درب ها وجود نداشته باشد زمان آن است که اقدام به تعویض آنها نمایید.
 • به شیشه ها اهمیت دهید

  • در پنجره های استاندارد، اقدامات لازم برای ساخت محصولاتی کارآمد و بهینه صورت می گیرد. یک پنجره استاندارد، چیزی بیشتر از یک صفحه شیشه ای ساده خواهد بود. در اصل پنجره های مناسب و بهینه سازی شده که عموما از جنس یو پی وی سی ساخته می شوند، مجموعه ای واحد با اجزای گوناگون می باشند که می توانند از کنار هم قرار گرفتن چندین لایه تشکیل شوند. پنجره هایی که از جهت مصرف انرژی بهینه سازی شده اند، شامل دو یا چند صفحه شیشه ای عایق شده هستند که با لایه ای گازی در میان آنها ساخته می گردند و مزایا و قابلیت های خوبی برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی دارند. از طریق این قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد، گذر گرما از طریق پنجره ها تا حد بسیار بالایی کاهش پیدا می کند. پنجره های UPVC که با جدیدترین تکنولوژی ها ساخته می شوند، عموما از چنین مزایایی به بهترین شکل ممکن بهره مند هستند.
 • جهت قرار گیری پنجره ها

  • موقعیت و جهتی که پنجره ها نصب می شوند، تفاوت بسیار عمده ای در مقدار شدت نوری که به خانه می تابد می تواند داشته باشد. جهت های رو به سمت جنوب و رو به سمت غرب نور آفتاب بسیار بالایی دریافت می کنند. به همین جهت برای درب و پنجره ها در این جهت ها باید حتما محافظ اشعه UV با میزان بالاترین درجه استفاده شود.
 • میزان ممانعت از اتلاف انرژی را محاسبه کنید

  • صرف نظر از اینکه تا چه میزان برای خرید و نصب درب و پنجره هایتان هزینه می کنید، در نظر داشته باشید که یک سرمایه گذاری بلند مدت در میزان مصرف انرژی سالانه و هزینه ای که از این جهت پرداخت می کنید، خواهید داشت. علاوه بر مواردی که برای جلوگیری از اتلاف انرژی گفته شد، به ماندگاری پنجره ها و درب های ساختمان و همچنین هزینه نگهداری از آنها هم دقت داشته باشید. با مطالعه و بررسی بیشتر در این زمینه باز هم خواهید دید که پنجره های یو پی وی سی بهترین انتخاب برای خانه شما خواهند بود.

محصولات یو پی وی سی در برابر هر نوع آب و هوایی مقاومت دارند. همینطور می شود گفت که تقریبا به مدت 25 سال از هر نوع روش خاصی برای نگهداری بی نیاز می باشند. در ضمن تولید پروفیل های آلومینیومی، هفت برابر بیشتر از پروفیل های uPVC انرژی مصرف می کند.

این مطلب دارای جزئیاتی از تاثیرات محیط زیستی انواع گوناگونی از پنجره ها است. در اطلاعات گفته شده در این مطلب، پنجره های ساخته شده از جنس uPVC با پنجره های چوبی، آلومینیومی، و استیل مقایسه شده اند و تاثیرات استفاده از آنها روی 13 اصل محیط زیستی گوناگو بررسی شده است. این معیارها از سلامت انسان و تغییرات آب و هوایی گرفته تا هدر رفتن انرژی و اثرگذاری در لایه اوزون را در برمی گیرند. راهنمای سبز Building Research به محصولات UPVC رتبه A را برای تولید پنجره های خانگی و رتبه A+ یعنی بالاترین رده را برای پنجره های تجاری اختصاص می دهد.

salco.ir – تاثیر پنجره دو جداره در ذخیره انرژی ساختمان (3)

در ضمن محصولات پلاستیکی حفظ کننده انرژی هم هستند چون به طور معمول نسبت به دیگر مواد مصرفی، سبک تر هستند و به این ترتیب برای حمل و نقل آنها سوخت کمتری مصرف می گردد. ترکیبات حاوی مواد پلاستیکی که در ساخت و ساز ساختمان ها به کار گرفته می شوند، علاوه بر اینکه عایق بسیار خوبی ایجاد می کنند، رسانایی گرمایی را در فضاهای داخلی ساختمان هم کاهش می دهند و به این ترتیب انرژی کمتری برای خنک کردن یا گرم کردن اقامتگاه های مسکونی و دیگر اماکن به کار برده می شود. تولید مواد پلاستیکی هم در مقایسه با دیگر مواد، مصرف انرژی پایینی را بدنبال دارد. از جایی که مواد PVC هم حاوی پلاستیک در ترکیبات خود هستند، و ماندگاری بالایی دارند، مدت زمان زیادی قابل استفاده هستند و در نتیجه اثرگذاری چشمگیری در کم شدن مصرف انرژی خواهند داشت. همچنین مواد PVC قابل بازیافت هم هستند و هنگام سوختن نیز آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند.

در عین حال PVC در برابر خوردگی ناشی از شرایط آب و خاک به خصوص در مکان های دفن زباله، مقاومت دارند، این مواد می توانند در این شرایط بدون تغییر باقی بمانند و مواد شیمیایی مضر از آنها خارج نمی گردد و وارد خاک نمی شود. پنجره های uPVC عموما نمره استاندارد و رتبه های بسیار قابل قبولی از جهت صدمات محیط زیستی به دست آورده اند و در سطح بین المللی برای استفاده در صنایع ساختمان سازی، مورد تایید می باشند.

منابع :

 • http://www.bajajwindows.com/blogs/energy-saving-tips-for-your-home
 • https://www.researchgate.net/publication/267870160_The_role_of_window_glazing_on_daylighting_and_energy_saving_in_buildings
 • https://www.mdpi.com/2071-1050/11/22/6473/htm

درب و پنجره

Comments are disabled.

Call Now Button